kysuce_pocasie

Supercelárna búrka na Kysuciach (+foto)

Už od rána bolo v Turzovke dosť teplo, približne od 10:00 začínala rásť kopovitá oblačnosť a už okolo 12:29 bolo počuť prvé hromy. Teplota sa do 12:00 vyšplhala na neuveriteľných +29,6 st. a vlhkosť bola pri takejto teplote až 52% rh. Klesanie teploty zapríčinili najmä mohutné Cumulonimby, ktoré postupne zahalili oblohu a okrajovo nás zasiahla celkom nepodstatná búrka, bez zrážok. Okolo 13:00 sa začalo opäť "zmrákať" a o 13:06 obyvatelia Turzovky počuli prvý hrom, z tejto búrky, ktorá sa ešte len predvedie...
Búrka rástla rýchlym tempom a len pomaly sa pohybovala smerom k Turzovke z juhovýchodu až východu. Vietor bol slabý ale silné dunivé hromy naznačovali príchod niečoho veľkého. Ľudia rýchlo schovávali veci, pretože sa blížila búrka o ktorej sme už zdiaľky vedeli, že má silnú bleskovú aktivitu.
Búrka sa rozpútala krátko po 14:00, keď už všetci boli v domoch a čakali, kým búrka prejde. Približovalo sa pásmo zrážok a už len pohľad na tie zrážky vyrážal dych.  Búrka bola krásne fotogenická, mala pravotočivú základňu a wall + shelf cloud. Javila všetky znaky supercely.  Prišiel silný lejak v ktorom sa vyskytovali krúpy, ktoré mali približne veľkosť 1 až 1,5 cm.  Vysoká tráva na lúkach okamžite ľahla a tak isto popadala aj úroda. K nám domov začala natekať voda a všetci sa obávali ako to dopadne. Z lesa sa až dolu do ulice dostalo bahno a záhrady boli zatopené. My sme mali avšak šťastie, že sme neboli zatopený vodou z lesa ale vodou čo napršala. Strhol sa prudký vietor a konáre stromov sa lámali okamžite. Blesková aktivita bola veľmi silná a vonku by som v tom čase rozhodne nechcel byť. Záhrady boli vytopené, voda na záhonoch dosahovala výšku 10 - 15 cm, na niektorých miestach nebolo vidieť ani úrodu, ktorá aj tak bola mierne narušená krupobitím.

Teplota pred búrkou: +28,6 st.
Teplota po búrke: +16,8 st.
Zrážky (podľa SHMÚ): 32 mm
Typ búrka: zrejme išlo o supercelárnu búrku, pretože aj prúdenie vzduchu bolo zreteľné na SC.

Pripravil: Blažek O.
Zdroj: vlastné pozorovanie


Komentáře k článku

kysuce_pocasie říká
04.06.2011

No minulý rok bol o niečom inom, tu ide skôr o fakt, že ide s veľkou pravdepodobnosťou a iný typ búrky, čo sa málo kedy na Slovensku vyskytuje = SUPERCELA. alebo aj MCS. Tak tu na Kysuciach nieje vody dosť, sme na SZ Slovenska ale na východe je na niektorých miestach ešte stále záplavy menšie. Polia za BA sú tiež pod vodou ešte..

vlastimír říká
04.06.2011

takových bouřek bylo v jednom týdnu hned 4 a to ve Slavkově u Brna loni v květnu. Tam konkrétně napršelo za tento měsíc čtyřnásobek srážek a dozvuky v podobě zaplavených a neobdělaných polností se jejich kolchoz potýká dodnes. Jinak tam napršelo za rok cca 700 mm místo asi 500 mm. A co ve východě slovenska, mají tam ještě zemědělci problémy s přebytkem vody ?Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí